Zakup z zakładowego funduszu z prawem do odliczenia
Nawet minimalna opłata ponoszona przez pracownika oznacza, że transakcja przekazania kart sportowych przez spółkę jest transakcją odpłatną, a ich wcześniejszy zakup służy bezpośrednio realizacji czynności opodatkowanej.
Pracodawcy, chcąc uatrakcyjnić swoją pozycję wśród pracowników, oferują im często różnego rodzaju zachęty i bonusy, np. karty sportowe typu Multisport wraz z ich dofinansowaniem. Najczęściej są one opłacane ze środków pracownika i środków obrotowych spółki albo ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). W opisywanym przypadku spółka zdecydowała się na sfinansowanie kart Multisport z trzech źródeł jednocześnie (tj. ze środków pracownika, środków obrotowych i środków z zfśs). Po stronie spółki pojawiły się wątpliwości, czy w zakresie, w jakim karty będą finansowane z zfśs spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem tych kart.
Prawo do odliczenia podatku, w myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, przysługuje podatnikowi, o którym mowa w art. 15, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W odniesieniu do prawa do odliczenia podatku od towarów i usług należy rozważyć czy nabycie kart przekazanych przez spółkę pracownikom służy czynnościom opodatkowanym oraz czy spółka działa jako podatnik VAT.
W celu odsprzedaży
Jeżeli karty są finansowane wyłącznie ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta